A novinkyzpráva
novinky
produkty
podpora
lidé, kontakt
 

Analýzy českého trhu s CTP systémy

Článek z novin pro grafický průmysl (číslo 7, 7. 4. 2005)
PDF Dokument

Anketa mezi dodavateli systémů CTP

ONDŘEJ RYČL, AMOS CZ

1. Charakterizujte typického českého zákazníka, který od vás kupuje CTP zařízení.

Pro Creo je to velká nebo střední tiskárna, nejčastěji akcidenční rotačka nebo akcidenční archová tiskárna, ale často i tiskárna se speciálním provozem (ceniny, flexo, speciální druhy obalů), méně často menší tiskárna, jednotlivě někdo jiný (studio aj.). Je to dáno nabídkou CTP od Crea – termální technologie, silné workflow řešení (Prinergy/Brisque od Creo nebo Nexus od Artwork Systems), řešení pro speciální aplikace (viz výše). Formát je od 58×80 palců (tj. 2×B0, prodáno ve třech kusech), přes B0, B1 (těch na kusy nejvíce) k B2.

2. Který parametr vašich CTP systémů zákazníci nejvíce oceňují při denní produkci desek?

Spolehlivost, kvalita. Jde o – v obchodních vztazích – omleté a zprofanované floskule, nicméně pro CTP Creo to skutečně platí. Za těmito floskulemi se nicméně skrývají technologie s názvy jako SquareSpot tiskový bod, dynamický autofokus, automatická registrace desky on-the-fly, debrids removal cabinet aj. Termální hlavy Creo zajišťují vysokou přesnost osvitu, vysokou stabilitu tiskového bodu, opakovatelnost, schopnost tisku stochastických rastrů 2. řádu v praxi. Rychlost je samozřejmostí, stejně tak automatizace. Servis a upgradová politika je rovněž nutně a samozřejmě srovnatelná s evropskými, resp. severoamerickými standardy.

3. Jaké digitální desky považujete za nejlepší pro vaše CTP a proč?

Jde o filosofickou otázku. Cca 80% naších zákazníků po nás žádá desku s co nejlepšími parametry tudíž KPG Electra Excel. My dodáváme takové desky od Kodak Polychrome Graphics, Creo, Ipagsa. Tito zákazníci mají vysokou jistotu kvalitního výstupu i v situaci výskytu výchylek (samozřejmě jen malých) v parametrech dalších stupňů tiskové produkce. Zbytek zákazníků je ochotno jít do kompromisu co se týče zmíněných technických parametrů desek a žádají po nás co nejnižší cenu. Z jejich hlediska je pak nejlepší deska jiná – dokáží si uhlídat okrajové podmínky procesu osvitu a tisku a získají za to nižší cenu za desky.

Bonusová otázka pro prognostiky:

Nyní je instalováno přibližně 130 kusů CTP všech druhů a formátů. Na kolik odhaduje kapacitu českého trhu v horizontu dvou let? Kolik jich český trh může pojmout?
Ještě dvakrát tak moc…? Tedy kolem tříset, čtyřset…?


up | home | amos software ]
© NMD.CZ